Branky: 20., 44. a 75. Villa, 90.+1 Fábregas - 86. Pavljučenko.
Rozhodčí: Plautz - Bereuter, Mayr (všichni Rak.).
Bez ŽK.
Diváci: 30 000.
Španělsko: Casillas - Ramos, Puyol, Marchena, Capdevila - Iniesta (63. Cazorla), Senna, Xavi, Silva (77. Xabi Alonso) - Villa, Torres (54. Fábregas). Trenér: Aragonés.
Rusko: Akinfejev - Aňukov, Širokov, Kolodin, Žirkov - Syčev (46. Bystrov, 70. Adamov), Zyrjanov, Semak, Semšov (58. Torbinskij), Biljaletdinov - Pavljučenko. Trenér: Hiddink.
Repríza zápasu z minulého EURO se odehrála mezi Španělskem a Ruskem v rámci skupiny D na stadiónu v Innsbrucku. O tři branky Jižanů se při výhře 4:1 postaral David Villa a předčil dvougólové představení Němce Podolského. Jeho start přitom nebyl kvůli zranění stehna jistý. Rusové po dvou inkasovaných gólech ztratili motivaci a lajdáckým přístupem se připravili o možné zdramatizování průběhu.

Veleúspěšnému kouči Ruska Hiddinkovi se před šampionátem rozpadla útočná linie. O tom, že mu bude v prvních dvou zápasech šampionátu chybět kvůli nedisciplinovanosti hvězdný Aršavin, věděl již dříve. V přípravě se navíc zranil nejlepší střelec Poháru UEFA Pavel Pogrebňjak a tak musel na post jediného útočníka proti Španělsku nominovat Pavljučenka. Hiddinkův protějšek Aragones zvolil variantu se dvěma hroty - Torresem a nejlepším kvalifikačním střelcem Villou.
Oba celky se střetly v základní skupině i na minulém EURO, Španělé sice zvítězili Valerónovým gólem 1:0, dál se ale stejně jako Rusové neprobojovali. Na stadiónu v Innsbrucku hráče přivítal nepříjemný déšť i bouřliví východoevropští fanoušci. Od začátku se zápas odehrával podle očekávaného scénáře. Hiddinkovi svěřenci se bránili soustavným španělským nájezdům a sami vyráželi ke smrtícím brejkům.
První velkou šanci měl Villa, tísněný přestřelil. Ve 20. minutě už se Villa dočkal. Největší podíl si na gólu ale připsal Torres, který si po dlouhém pasu v běhu obhodil obránce a naservíroval míč spoluhráči před prázdnou branku. Rusové málem odpověděli hned po rozehrání, Semak ale napálil volný míč jen do tyče. Fotbalový koncert pokračoval, dvakrát neuspěl v dobré pozici Torres.
Iniciativu opět převzali borci v bílých dresech, jimž do dobré střelecké pozice často chybělo jen pověstné štěstí. Španělé se zatáhli hlouběji na svou polovinu a vyráželi do rychlých kontrů. Pár minut před poločasem Pavljučenko vystrašil Casillase opakovanou střelou, která se zastavila až o břevno. Rusové ale inkasovali ve 44. minutě ještě jednu branku - Iniesta měl spoustu prostoru, aby vyslal kolmici za obranu na Villu a ten zahrál brankáři Akinfejevovi na housle.

Pavljučenko snížil příliš pozdě

Po změně stran španělský tým pokračoval v taktice na rychlé brejky, Rusové se sice tlačili dopředu, ale od úspěchu je dělila hlavně vlastní lajdáckost. Aragones se za dvougólového vedení rozhodl neriskovat zranění svého klíčové útočníka Torrese a v 54. minutě jej nahradil spoluhráčem Rosického v Arsenalu Fabregasem. Stejná myšlenka stála i za vystřídáním Iniesty v 63. minutě.
Navýšení skóre v neprospěch Hiddinkových svěřenců několikrát zabránil gólman Akinfejev. Ten se vyznamenal včasným vyběhnutím proti unikajícímu Fabregasovi i úspěšnou likvidací Sennovy hlavičky po rohovém kopu v 67. minutě. Odevzdaného soupeře dorazil dovršením čistého hattricku Villa v 75. minutě.
V klidném tempu si pohrál s jediným obráncem a pohodlně zavěsil. Pozdě, ale přece, mohli si říct ruští fanoušci po snížení v podání Pavljučenka. Poslední slovo měl z ofsajdové pozice Fabregas a hlavičkou stanovil konečné skóre na 4:1.
Kliknutím obrázek zavřete.Španělský útočník David Villa (vpředu) se raduje z branky do sítě Ruska. Gratulovat přibíhá Roman Adamov.
Kliknutím obrázek zavřete.Španělský útočník David Villa (uprostřed) přijímá gratulace po své brance do sítě Ruska od Sergia Ramose (vlevo) a Xaviho.
Kliknutím obrázek zavřete.Ruský brankář Igor Akinfejev (vpředu) smutní po inkasované brance od Davida Villy (č.7) ze Španělska.