Rozhodčí: De Bleeckere - Hermans, Verstraeten (všichni Bel.).
ŽK: Žirkov, Biljaletdinov (oba Rus.).
Diváci: 51 428 (vyprodáno).
Rusko: Akinfejev - Aňukov, Berezuckij, Ignaševič, Žirkov - Semak, Zyrjanov, Semšov (56. Biljaletdinov), Sajenko (57. Syčev) - Aršavin, Pavljučenko. Trenér: Hiddink.
Španělsko: Casillas - Sergio Ramos, Marchena, Puyol, Capdevila - Iniesta, Senna, Xavi (69. Xabi Alonso), Silva - Villa (34. Fabregas), Torres (69. Güiza). Trenér: Aragonés.
I podruhé dokázali fotbalisté Španělska na mistrovství Evropy porazit Rusko. Ve čtvrtek ve Vídni sice nenastříleli soupeři čtyři góly jako v základní skupině, s přehledem ale vyhráli semifinále 3:0. Skóre po přestávce otevřel skóre Xavi, zvyšoval střídající Güiza a osm minut před koncem dorazil slabého soupeře Silva. V nedělním finále se Španělé utkají s Němci.

Španělé nastoupili s úspěšnou jedenáctkou ze čtvrtfinále proti Itálii, ruský kouč Hiddink musel oželet distancované Kolodina a Torbinského. V 5. minutě se po hlavě do centru Xaviho vrhal Sergio Ramos, za okamžik ruský brankář Akinfejev vykopl lehkou střelu Torrese z pěti metrů. Španělé měli na mokrém trávníku více šancí, po deseti minutách pálil nebezpečně z dálky Villa.
První šanci Rusů měl Pavljučenko, přímý kop z 28 metrů poslal těsně nad branku. Svěřenci trenéra Hiddinka zahájili utkání podle očekávání defenzivněji, výprask 1:4 ve vzájemném utkání ve skupině na nich zanechal stopy.
Nad stadiónem zuřila bouřka, ani hromy a blesky ale nepřinesly útočnou smršť na trávníku. Atletičtí Rusové pokrývali nabíhající soupeře a sami využívali každé příležitosti k ohrožení Casillase. Ten ve 31. minutě konečky prstů vytáhl technickou střelu Pavljučenka. O tři minuty později musel opustit hřiště David Villa, jehož nahradil Fabregas. Se čtyřmi góly prozatím nejlepší střelec šampionátu si zranil při zahrávání přímého kopu nohu. Za okamžik pod tlakem nestřílel přesně Pavljučenko.
Zápas dostal potřebný náboj v 50. minutě. Do té doby pozorná ruská obrana zapomněla na Xaviho Hernandeze a ten neobsazený z pěti metrů proměnil parádní přihrávku Iniesty. Na tribuně mohli radostí vyskočit korunní španělský princ Felipe s chotí Letizií.
Španělé se vedoucí brankou uklidnili a vytvářeli si další šance. Torres střílel těsně vedle, po centru Sergia Ramose netrefil útočník Liverpoolu v krkolomné pozici kolenem branku. Hvězda vítězného čtvrtfinále proti Nizozemsku Andrej Aršavin nebyla vůbec vidět, pokrytý byl po přestávce i Pavljučenko.

Střídající Güiza přidal pojistku

Nejstarší trenér na turnaji Aragones měl opět šťastnou ruku. Ze hry stáhl nebezpečného Torrese, jehož nahradil Daniel Güiza. A nejlepší střelec španělské ligy po čtyřech minutách na trávníku skóroval. Na hranici ofsajdu si zpracoval pas Fabregase a podél Akinfejeva zavěsil. Osm minut před koncem Španělům vyšel brejk do otevřené ruské obrany a David Silva pohodlně vstřelil třetí gól.
Španělé porazili Rusy ve všech čtyřech dosavadních utkáních na mistrovství Evropy a v nedělním finále se utkají Německem, které ve středečním semifinále porazilo Turky 3:2.
Španělský fotbalista Xavi (vpravo) se snaží stíhat útočníka Andreje Aršavina z Ruska v semifinále mistrovství Evropy.Španělé se radují z branky Xaviho (vlevo) v semifinále mistrovství Evropy proti Rusku.