27. utkání - Nizozemsko-Rusko 1:3 po prodloužení (0:0, 1:1)

Branky: 86. Van Nistelrooij - 56. Pavljučenko, 112. Torbinskij, 116. Aršavin.
Rozhodčí: Micheľ - Slyško, Balko (všichni SR).
ŽK: Boulahrouz, Van Persie, Van der Vaart - Kolodin, Torbinski.
Diváci: 39 374.
Nizozemsko: Van der Sar - Boulahrouz (54. Heitinga), Ooijer, Mathijsen, Van Bronckhorst - Kuijt (46. Van Persie), De Jong, Engelaar (62. Afellay), Van der Vaart, Sneijder - Van Nistelrooij. Trenér: Van Basten.
Rusko: Akinfejev - Aňukov, Kolodin, Ignaševič, Žirkov - Zyrjanov, Semak, Semšov (69. Biljaletdinov), Sajenko (81. Torbinskij) - Aršavin, Pavljučenko (115. Syčev). Trenér: Hiddink.
Další konečná pro favorita! Na fotbalovém ME skončil další z kandidátů na zisk trofeje pro vítěze. V základní skupině suverénní Nizozemce vyřadilo stále se lepšící Rusko, které vyhrálo sobotní čtvrtfinále v Basileji 3:1 po prodloužení. Na gól Pavljučenka odpověděl čtyři minuty před koncem Van Nistelrooij, na trefy Torbinského a Aršavina v prodloužení už Nizozemci reagovat nedokázali. V semifinále se Rusové utkají s lepším z dvojice Španělsko - Itálie.

Oba týmy se utkaly ve finále ME 1988, k vítězství 2:0 přispěl nezapomenutelným gólem aktuální kouč "Tulipánů" Marco Van Basten. Ten nemohl využít služebArjena Robbena, který si obnovil zranění třísel. V Basileji změřily síly dva ofenzivně laděné celky, ruská dvojka Aršavin - Pavljučenko patří k nejnebezpečnějším útokům na šampionátu. V 8. minutě měl na hlavě úvodní branku právě Pavljučenko, poslal ale míč nad branku.
První šanci Nizozemců, kteří všechny tři zápasy základní skupiny vyhráli a soupeřům nastříleli devět gólů, měl na kopačce dlouhán Engelaar. Střela mu ale nesedla, míč nestihl tečovat Ooijer. Za okamžik minul před prázdnou brankou centr Van Nistelrooij, na druhé straně Aršavina skvěle vychytal Van der Sar. Přes několik šancí první půle příliš atraktivní fotbal nepřinesla, oba celky se snažily silnou ofenzívu soupeře narušovat už ve středu pole.
Ruská mašina, která se probojovala do čtvrtfinále poprvé od rozpadu Sovětského svazu, se prosadila v 56. minutě. Střídající Heitinga nezabránil v centru kapitánu Semakovi a neobsazený Roman Pavljučenko neměl z pěti metrů problém uklidit míč za záda bezmocného Van der Sara, který šestnáctým startem na ME vyrovnal rekord Francouze Thurama.
Na lavičce tak mohl po třetím gólu šestadvacetiletého kanonýra Spartaku Moskva na turnaji radostně vyskočit nizozemský trenér Ruska Guus Hiddink. Rusy gól povzbudil a jejich fyzická převaha byla s přibývajícím časem cítit. Střelu Aršavina z úhlu chytil Van der Sar, za okamžik prudký pas stejného hráče proletěl nebezpečně pokutovým územím.

Živější Rusové soupeře tlačili

Nizozemce zachránil Ruud van Nistelrooij. Střelec Realu Madrid si čtyři minuty před koncem naskočil na centr a hlavou vyrovnal. A stejně jako v pátek se muselo prodlužovat. V první části nastavení trefil po individuální akci břevno Pavljučenko, ve 107. minutě slovenský sudí Micheľ neodpískal zákrok v pokutovém území Nizozemska na Žirkova. Ve 112. minutě byli Rusové za aktivitu odměněni. Aršavin se prosadil na levé straně a střídající Dmitrij Torbinskij na lob spoluhráče zareagoval nejlépe. Střelec ale v semifinále pro dvě žluté karty nebude moci nastoupit. O čtyři minuty později přidal pojistku sám Aršavin.
Rusové se neustále zlepšují. Po propadáku v úvodním duelu se Španělskem přišla výhra nad obhájci titulu Řeky a vítězství 2:0 nad Švédskem. Nyní poslali svěřenci kouče Hiddinka na dovolenou silné Nizozemsko a dále mohou snít o zisku double. Mistrovství světa totiž letos vyhráli jejich hokejoví kolegové. V semifinále se utkají ve čtvrtek ve Vídni s lepším z dvojice Španělsko - Itálie.
Ruský brankář Igor Akifejev zasahuje proti nizozemskému záložníkovi Van der Vaartovi (uprostřed) za asistence spoluhráče Ignaševiče ve čtvrtfinále fotbalového ME.Ruský útočník Roman Pavljučenko (vlevo) oslavuje svou trefu do nizozemské sítě ve čtvrtfinále ME
Ruský brankář Igor Akifejev zasahuje proti nizozemskému záložníkovi Van der Vaartovi (uprostřed) za asistence spoluhráče Ignaševiče ve čtvrtfinále fotbalového ME.Ruská radost z Pavljučenkova gólu do sítě Nizozemska ve čtvrtfinále letošního EURO
Ruský brankář Igor Akifejev zasahuje proti nizozemskému záložníkovi Van der Vaartovi (uprostřed) za asistence spoluhráče Ignaševiče ve čtvrtfinále fotbalového ME.Dmitrij Trobinskij (v bílém) právě střílí nizozemskému gólmanovi van der Sarovi rozhodující gól