Penalty proměnili: Srna - Arda Turan, Sentürk, Altintop.
Rozhodčí: Rosetti - Griselli, Calcagno (všichni It.).
ŽK: Tuncay Sanli, Arda Turan, Ugur Boral, Emre Asik (všichni Tur.).
Diváci: 51 428 (vyprodáno).
Chorvatsko: Pletikosa - Čorluka, Šimunič, R. Kovač, Pranjič - Srna, Modrič, N. Kovač, Rakitič - Kranjčar (64. Petrič) - Olič (97. Klasnić). Trenér: Bilič.
Turecko: Rüstü - Altintop, Zan Gökhan, Asik Emre, Hakan - Mehmet Topal (76. Semih Sentürk)- Sabri, Tuncay, Arda Turan - Kazim Kazim (60. Ugur Boral), Nihat (120. Karadeniz). Trenér: Terim.
Druhým semifinalistou mistrovství Evropy jsou fotbalisté Turecka. Ti po vyřazení českých fotbalistů v základní skupině pokračují v překvapivé jízdě šampionátem, v pátečním dramatickém čtvrtfinále ve Vídni porazili Chorvatsko 2:1 po pokutových kopech. Chorvaté vedli po gólu Klasniće z předposlední minuty prodloužení, Turci ještě dokázali vyrovnat Sentürkem a v penaltách měli více štěstí. V semifinále se Turci utkají s Německem.

Turci, kteří postrádali distancované Demirela a Mehmeta Aurélia, se ještě krátce před zahájením objali a poté už za oslavných chorálů fanoušků obou týmů zápas rozběhl. Kouč Terim poslal do útoku Kazima Kazima, pravého beka Hamita Altintopa vysunul do zálohy. Chorvat Bilić postavil stejnou jedenáctku jako ve vítězném duelu proti Německu.
Chorvati měli první šanci, Hakan Balta jen s obtížemi srazil střelu Srny. Turci mohli odpovědět po faulu Nika Kovače na Nihata za hranicí pokutového území. Chorvatský kapitán se ale po rozehrávce vrhl pod nohy Hamitu Altintopovi a střelu zblokoval.
V 19. minutě už chorvatská část publika jásala. Po průniku Modriće ale Olić nasměroval střelu ze tří metrů do břevna, nad skončila následná hlavička Kranjčara. V těch chvílích se hrál oboustranně aktivní fotbal, což rozproudilo i oba trenéry. Ti v maximální míře využívali rozlehlého území pro koučování před lavičkami, Turek Terim si dokonce sundal sako.
Turci se vzchopili před koncem poločasu. Nejprve v dobré pozici nedokázal Altintop přihrát Nihatovi, po chvíli z třiceti metrů napřáhl Mehmet Topal a jeho střela jen o centimetry minula levou tyč Pletikosovy branky. Diváci viděli v první půli povětšinou opatrnou hru, oba celky jen jednou trefily branku soupeře.

Rüstü měl po hlavičce Oliće štěstí

Náhradní turecký gólman Rüstü si mohl oddychnout v 51. minutě, když podcenil skákající míč po zákroku obrany. Dotírající Olić před váhajícím gólmanem dokázal hlavičkovat, před prázdnou brankou turecká defenzíva uklidila míč do bezpečí.
Hře stále dominovala pečlivá defenzíva ve středu pole, šance si vytvářeli jen Chorvaté. V 70. minutě mohl otevřít skóre po přiťuknutí Petriće Rakitić, pod tlakem ale vystřelil nad. Rozhodnout se mohlo šest minut před koncem. Po faulu Gökhana Zana na střídajícího Petriće famózně vyrazil střelu Srny Rüstü. Ten v závěru zneškodnil i dvě příležitosti Oliće a muselo se prodlužovat.
Turci, kteří za celý druhý poločas ani jednou nevystřelili na branku, měli v závěru prvního prodloužení tři dobré příležitosti. Sentürkovi obrana v posledním okamžiku ukopla míč, střela stejného hráče skončila těsně nad brankou a decimetry chyběly pokusu Tuncaye Sanliho. Chorvati měli štěstí a turečtí příznivci hnali své miláčky za rozhodnutím.

Dramatický finiš prodloužení

Gól ale padl na druhé straně. Chybné vyběhnutí Rüstüho potrestal v poslední minutě prodloužení Ivan Klasnić a spustil chorvatské oslavy na ochozech. Turci ale prokázali, že se nevzdávají do závěrečného hvizdu. Sentürk ještě dokázal vyrovnat a rozhodnout musely penalty! V těch favorizovaní Chorvaté neudrželi nervy na uzdě a hned tři zaváhali. Modrić a Rakitić stříleli vedle, Petrićův pokus chytil veterán Rüstü.
Turkům se podařilo potřetí v řadě vydřít výhru v samotném závěru. Po gólu Ardy Švýcarům přišel obrat proti českým fotbalistům a nyní si psychickou odolnost Turecka na vlastní kůži vyzkoušeli Chorvaté. Do semifinále tak postupuje Turecko, které si poprvé v historii zahraje semifinále mistrovství Evropy. Ve středu v Basileji se utká s Německem.
Darijo Srna z Chorvatska (vlevo) ve vzdušném souboji s Turkem Hakanem BaltouRadost tureckých fotbalistů po postupu do semifinále mistrovství Evropy.
Darijo Srna z Chorvatska (vlevo) ve vzdušném souboji s Turkem Hakanem BaltouChorvaté se radují z branky Ivana Klasniče ve 119. minutě prodloužení čtvrtfinále ME proti Turecku.
Darijo Srna z Chorvatska (vlevo) ve vzdušném souboji s Turkem Hakanem BaltouZklamaní fotbalisté Chorvatska po vyřazení ve čtvrtfinále mistrovství Evropy Tureckem po pokutových kopech.