skupina A
7. 6. 2008

Portugalsko : Turecko

2 : 0

Fotbalisté Portugalska zvládli své úvodní vystoupení na mistrovství Evropy, když v Ženevě v sobotu večer porazili Turecko 2:0. O branky Portugalců se postaral v 61. minutě Pepe, pojistku k zisku tří bodů přidal do odkryté branky v nastavení zápasu střídající Meireles.

Oba týmy nabídly od prvního hvizdu utkání divákům na stadiónu Stade de Genève pohledný útočný fotbal. Na pravé straně o sobě rychlými výpady dával znát portugalský středopolař Cristiano Ronaldo. Ve 13.minutě se po pádu v pokutovém území Portugalska dožadoval odpískání penalty turecký Nihat Kahveci, hlavní sudí Němec Herbert Fandel ovšem zůstal v klidu.
Portugalec Pepe v 17. minutě vyskočil na centr z levé strany nejvýš, míč hlavou usměrnil do sítě soupeře a začal se radovat. Radost ovšem přišla příliš předčasně, jelikož pomezní dobře odhalil jeho prvotní postavení v ofsajdu. Ve 32. minutě to byl znovu ofenzivní záložník Manchesteru United Ronaldo, který posílal míč z pravé strany do vápna, tam ale při Turcích stálo štěstí a k ohrožení branky Demirela nedošlo.

Pepe měl nakonec důvod k radosti

Ve 38. minutě se ke standardní situaci nepostavil nikdo jiný než Ronaldo, napálil svůj pokus na vzdálenější tyč. Turci mohli děkovat svému gólmanovi, jenž konečky prstů vytlačil míč na tyč. Pět minut před koncem poločasu byl blízko ke gólu Moutinho, defenzíva Turků ovšem úspěšně odvrátila na roh.
Pepe se nakonec radoval v 61. minutě, když si skvěle narazil s kapitánem Gomezem a po průniku do defenzívy vystřelil kolem padajícího gólmana. Byl to znovu portugalský muž s páskou na ruce, který mohl o chvíli později zvýšit na 2:0 a připsat si svůj šestý gól na evropském šampionátu, horní branková konstrukce byla ovšem proti. V nastaveném čase se ve vápně soupeře objevil Moutinho, přihrál volnému Meirelesovi, střídající hráč střelou do odkryté brány rozhodl o konečné výhře 2:0.
Kliknutím obrázek zavřete.Cristiano Ronaldo při utkání proti Turecku
Kliknutím obrázek zavřete.Turecký brankář Demirel zasahuje proti hlavičce Carvalha.
Kliknutím obrázek zavřete.Portugalec Deco padá po souboji s Turkem Altintopem.
Kliknutím obrázek zavřete.Cristiano Ronaldo se snaží překonat Turka Hakana.