Branky: 90.+3 Vastic z pen. - 30. Roger.
Rozhodčí: Webb - Cann, Mullarkey (všichni Angl.).
ŽK: Korkmaz, Prödl - Wasilewski, Krzynówek.
Diváci: 53 000.
Rakousko: Macho - Garics, Prödl, Stranzl, Pogatetz - Leitgeb, Aushauser (74. Säumel), Ivanschitz (64. Vastic), Korkmaz - Harnik, Linz (64. Kienast). Trenér: Hickersberger.
Polsko: Boruc - Wasilewski, Jop (46. Golanski), Bak, Žewlakow - Saganowski (83. Lobodzinski), Dudka, Lewandowski, Krzynówek - Roger (85. Murawski) - Smolarek. Trenér: Beenhakker.
Fotbalisté Rakouska dokázali v nastaveném čase urvat alespoň bod proti Polsku. To odpovědělo na drtivý tlak jednoho z pořadatelů Euro trefou Guerreiry z ofsajdu, po vypršení devadesáti minut vyrovnal na 1:1 proměněným pokutovým kopem Vastič. O druhém postupujícím celku s Chorvaty ze skupiny B se tak rozhodne až v posledních zápasech. Pokud Rakušané vypadnou, bude to vůbec poprvé od roku 1984, kdy by se ani jeden z hostitelů neprobojoval dál.

Rozbouřené domácí ochozy ve Vídni mohl rozjásat rakouský mladíček Harnik v 11. minutě. Do sóla jej poslal hrubou chybou Wasilewski, Polsko uchránila od pohromy Borucova lehká teč střely. Oba si svůj souboj se stejným výsledkem zopakovali na začátku 14. minuty. Harnik pálil osamocený na malém vápně do protipohybu gólmana, Boruc ale stačil své tělo zastavit natolik, aby pokus odrazil. Třetí tutovku Rakouska spálil po dalším osamoceném nájezdu Leitgeb, Boruc opět čaroval.
Drtivý tlak borců v červených dresech narušil ojedinělý brejk Poláků, který ale také nebyl bez naděje na úspěch. Poté se míč opět na dlouhé minuty vrátil na polovinu Beenhakkerových svěřenců, ti byli doslova zralí na ručník. Rakušanům ale ve finální fázi chybělo více klidu a ten správný výběr řešení situace.
Otřepané nedáš - dostaneš se naplnilo ve 30. minutě. Při ojedinělém výletu na polovinu soupeře si Marek Saganowski pohrál s obráncem, jeho zablokovaná střela doputovala až ke Guerreirovi. Hráč původem z Brazílie ji, z ofsajdové pozice, zblízka dorazil do branky. Bylo to vůbec poprvé v zápase, kdy se polští fotbalisté trefili mezi tři tyče. Vstřelený gól vlil hráčům v bílých dresech do žil sílu na to, aby se vymanili z rakouských kleští.

Vastič odčaroval Borucovo kouzlo z penalty

Těsně před poločasovým hvizdem chybělo ještě Stranzlovi k vyrovnání jen pár centimetrů výskoku po centru na zadní tyč. Dvě minuty po změně stran měli domácí hráči zahrávat pokutový kop. Novic na hřišti Golanski zatahal za dres unikajícího Invanschitze, ten nejprve souboj ustál, ale když zjistil, že už nemá šanci dostihnout míč, teatrálně se skácel k zemi. To byl možná důvod, proč anglický rozhodčí Webb do píšťalky nefoukl.
Na druhé straně vychytal Macho Smolarka, míč se ještě dostal k Dudkovi, který přestřelil. Zápas i nadále nabízel vynikající podívanou, atmosféru na stadiónu Ernsta Happela ještě vylepšili vyhlášení polští fanoušci. Macho se vyznamenal i proti dvěma střelám v rychlém sledu v podání Krzynoweka a Baka. Prvně jmenovaný protáhl rakouského gólmana i dělovkou z přímého kopu v 68. minutě.
Když už se zdálo, že domácí nedokáží ze závěrečného křečovitého tlaku nic vytěžit, stáhl v pokutovém území Lewndowski naskakujícího Prödla a nařízený pokutový kop s přehledem proměnil střídající Vastič. Osmatřicetiletý borec se tak stal nejstarším střelcem v historii šampionátů. O tom, kdo doprovodí Chorvatsko do čtvrtfinále se tak rozhodne až v posledních zápasech skupiny. Pro Rakušany bude souboj o to pikantnější, že změří síly se svým odvěkým rivalem Německem. Chybět jim určitě bude vykartovaný Prödl.
Kliknutím obrázek zavřete.Polský záložník Roger Guerreiro (vpravo) střílí branku do sítě Rakouska.
Kliknutím obrázek zavřete.Rakušan Ivica Vastič se raduje po brance z pokutového kopu do sítě Polska.