Zeměpis - Švédsko

23. března 2008 v 12:11 |  Referáty, seminárky

ŠVÉDSKO

Švédsko, které zaujímá větší východní a nejjižnější část Skandinávského poloostrova, je plochou čtvrtá největší evropská země ( 449 964km2 ). Jeho obyvatelé již dlouho požívají výhod velkorysého siciálního systému a jejich životní úroveň patří k nejvyšším na světě. Švédsko se honosí tradicí dlouhodobé neutrality, rozvinuté demokracie a ochrany lidských práv.
Povrch Na území Švédska zasahuje dlouhé skandinávské pohoří, kde se také tyčí nejvyšší hora země - Kebnekajse, vysoká 2 123m. Jižněji se nachází Svealand, nížinná oblast v zázemí Stockholmu. Největší jezera, která jsou rysem švédské krajiny tvoří více než 7% plochy země. Největší se jmenuje Vänern z něhož vytéká jediná a zároveň největší řeke Švédska - Göta-Klar ( 720 km ).
Podnebí Téměř 15% švédského území se nachází za polárním kruhem. Jihozápad švédska je ovlivněn proděním teplého golfského proudu. To způsobuje mírné deštivé zimy a relativně chladná léta. Sever a východ jsou zasahovány masamy studeného vzduchu.
Rostlinstvo a zvířena Jehličnaté lesy pokrývají 2/3 území Švédska. Na jihozápadu jsou bukové, dubové a habrové lesy. Na severu borové a smrkové lesy.Švédská zvířena je přísně chráněna. Na severu se vyskytují jeleni, losi, sobi, vzácně i vlci, medvědi, rysi a rosomáci. V polárních oblastech žijí polární lišky, zajíci a kur sněžný. Ve vodách vydry a bobři.Švédsko je také bohaté na ptactvo.
Státní zřízení Švédsko je konstituční monarchií, má jednokomorový parlament s 349 poslanci. Výkonnou moc má vláda, král má pouze reprezentativní funkce.
Obyvatelstvo Ve Švédsku žije 8 820 000 obyv. a je národnostně i kulturně jednotnou zemí. Nejpočetnější cizí menšinou jsou Finové.Švédská kultura je produktivní zejména v literatuře, výtvarném umění, sochařství a kinematografii.Téměř 85% obyvatel žije ve městech z nichž 1/3 je soustředěna do tří největších měst (Stockholm-hl.město, Göteborg a Malmö).Úředním jazykem je Švédština.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Který předmět máte nejraději?

Matematika 8.1% (174)
Český jazyk 4.4% (95)
Cizí jazyk 4.8% (104)
Fyzika/Chemie 3.9% (83)
Přírodopis 9.7% (209)
Dějepis 7.7% (165)
Zeměpis 4.1% (87)
Rodinná/občanská výchova 2.7% (58)
Tělesná výchova 7.9% (170)
Výtvarná výchova 4.5% (97)
Hudební výchova 3.2% (68)
Práce na počítači/informatika 38.9% (835)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama