Rodinná výchova - šikana

23. března 2008 v 12:01 |  Referáty, seminárky

ŠIKANA

CO JE A NENÍ ŠIKANA
Šikanování je ponižování druhého, vytýkání jeho slabin, snižování jeho autority a zatracování jeho osoby v kolektivu. Důležitým znakem šikany je nepoměr sil mezi agresorem a obětí. Agresor mívá oproti oběti navrch, znamená to tedy, že jeho oběť je svým způsobem slabší a bezbrannější Běžné chlapecké postrkování před školou není šikana, k šikaně dochází tam, kde má agresor převahu. K tomu, abychom mohli hovořit o šikaně, musí existovat nejen agresor a oběť, ale také prostředí, ve kterém k šikaně dochází. Nejčastěji to bývá škola nebo zájmové kroužky. Šikana je poměrně závažný, společensky nebezpečný jev, nad kterým se nedá jen tak mávnout rukou, oběť totiž poškozuje jak fyzicky, tak především psychicky, což může zanechat následky.
KDE ŠIKANA VZNIKÁ
Šikana vzniká tam, kde je nepoměr sil. Tam, kde jsou nevyrovnané vztahy mezi silnějšími a slabšími. Šikanován bývá ten, kdo se ze skupiny nějakým způsobem vyjímá, ať už povahově nebo vzhledově. Ne každé dítě si se šikanou umí poradit samo, a tak je třeba tento problém nezlehčovat a vážně ho řešit. Šikana začíná různými legráckami a pomluvami, pokračuje tím, že je oběť odsouzena společností nebo z ní vyvržena, dítě se cítí utlačované a nedokáže se bránit. Poté může tlak na oběť přerůst ve fyzickou agresi a manipulaci s ní. Někdy k šikaně dochází z toho důvodu, že se chce agresor předvést, vytáhnout před kolektivem. Ostatní by ho v tomto případě neměli podporovat.
PROČ ŠIKANA VZNIKÁ
O příčinách šikany bylo napsáno mnoho článků, vytvořeno mnoho výzkumů, ale přesto není jasné, kdy přesně k šikaně dojde a kdy ne. Vědci proto mluví o faktorech, které mohou šikanu spustit, tedy o podmínkách, které mohou takové jednání vyvolat. Jedním z faktorů je samotná osobnost agresora, která často bývá nezralá, úzkostná, plná strachů, ale objevují se i agresoři, kteří šikanují pro pobavení publika. Vliv na vznik šikany může mít i rodina čin výchovný styl. Častější projevy šikany byly zjištěny u dětí, které byly vychovávány příliš tvrdě, autoritativně nebo kde se v rodině vyskytli známky agrese. Dalším faktorem je samotná osobnost šikanovaného - člověk něčím jiný, výjimečný, spíše přitahuje agresory k šikanování.
JAK ŠIKANU ŘEŠIT
Většina dětí nepřizná, obvykle ze strachu, učitelům ani rodičům, že jsou obětí šikany, a to není správně. Nikdy se nenechávej ponižovat. Pokud se ve tvém okolí objeví šikana, rozhodně by sis to neměla nechávat pro sebe. Důležité je svěřit se někomu dospělému, buď svým rodičům nebo tomu, kdo vede skupinu, v níž se šikana objevila, tedy třídnímu učiteli či řediteli školy nebo vedoucímu zájmového kroužku. Oznámit šikanu není žalování, ale nutná obrana! Co to znamená? Uvidíš-li, že někdo ve tvém okolí druhého ponižuje a slovně nebo fyzicky napadá, rozhodně se nepřidávej na stranu agresora, ale naopak se zastaň toho, komu je ubližováno, i kdyby to třeba nebyl tvůj kamarád nebo kamarádka.Dokazovat druhému svoji moc a sílu není nic pěkného a k tomu, kdo takové činy dělá, se rozhodně nepřidávej.
Konkrétní příklady šikany psychické
Příklady jsou uváděny na chlapci jménem Pavel.
- Když má být někdo vyvolaný, tak všichni radí učiteli Pavla.
- Když není Pavel ve škole tak říkají učiteli, co není pravda.
- Když něco provedou, snaží se vše svalit na Pavla.
- Když se učitel zeptá, zda nemá někdo tahák, všichni nahlásí Pavla.
- Všichni mají velkou radost, když Pavel dostane špatnou známku.
- Když je Pavel služba, tak všichni schválně dělají nepořádek.
- Když chce půjčit sešit k dopsání učiva, nikdo mu sešit nechce půjčit.
- Někdy zamknou Pavlovi aktovku do skříně a tvrdí, že nemají klíče.
Konkrétní příklady šikany fyzické
- Pálení rozžhavenou lžící po těle.
- Škrcení kabelem, šálou, …
- Vyhození z okna, přes zábradlí, ze schodů.
- Vrážení špendlíků do některých částí těla.
- Upalování vlasů.
- Nalepení žvýkačky do vlasů.
Šikana ze strany oběti
Po základní škole se šla Alena učit prodavačkou. Domů chodila stále zklamanější, zakaboněná a se slzami na krajíčku. Rodiče se neustále ptali, co se děje, ale nic se nedozvěděli. Na třídních schůzkách se rodiče dozvěděli, že dívky chodí na toalety ve vyučování. Rodiče ihned Aleně domluvili. Za pár týdnů Alena onemocněla. Přestože byla nemocná, najednou až podivně ožila. Když měla jít znovu do školy, celou noc neklidně spala a zvracela. Rodiče tentokrát uhodili na Alenu tvrději a ta se rozplakala a prosila, aby do školy nemusela.. Vyprávěla o spolužákovi Petrovi, který jí se svojí partou ubližuje. Kluci ji chytnou a on ji osahává. O přestávce chodí na dívčí toalety, stoupne si na vedlejší záchod a fotí je. Ihned se rodiče vydali do školy. Byl z toho velký skandál. Zvláště proto, že Petrův otec byl vlivný podnikatel a pan ředitel hodlal celou věc řešit domluvou. Jednání ředitele se nelíbilo rodičům a zavolali policii. Přidali se další postižené děti a jejich rodiče. Petr musel opustit učiliště.
Rodiče a jejich děti, které jsou obětí šikany by neměli mlčet, právě naopak, neměli by nic nechávat na čase, protože tím se nic nezmění. Pokud ano, tak jen k horšímu. Čím slabší je odpor šikanovaného, tím silnější se cítí jeho trýznitel. Je třeba šikanu zastavit hned v samotném zárodku. Děti by se neměli bát svěřovat rodičům, měli by v nich vidět přátele a rodiče by měli dobře naslouchat svým dětem a pomoci jim v těžkém čase.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Který předmět máte nejraději?

Matematika 8.1% (174)
Český jazyk 4.4% (95)
Cizí jazyk 4.9% (104)
Fyzika/Chemie 3.9% (83)
Přírodopis 9.7% (209)
Dějepis 7.7% (165)
Zeměpis 4.1% (87)
Rodinná/občanská výchova 2.7% (58)
Tělesná výchova 7.9% (170)
Výtvarná výchova 4.5% (97)
Hudební výchova 3.2% (68)
Práce na počítači/informatika 38.9% (834)

Komentáře

1 DAWO DAWO | 11. června 2008 v 20:19 | Reagovat

dikes :]

2 BenyP BenyP | E-mail | 16. ledna 2017 v 22:07 | Reagovat

I found this page on 18th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama