Přírodopis - Tragické vymírání goril

23. března 2008 v 11:45 |  Referáty, seminárky

TRAGICKÉ VYMÍRÁNÍ GORIL

Gorilí mládě čeká smrt
Gorilí samice spí zdánlivě pokojně na lůžku z mechu a listí. Je brzy ráno a první sluneční paprsky se prodírají skrze zelené koruny afrického deštného pralesa. Malinké gorilí miminko se těsně přimkne ke své mámě. Teprve, když otevře oči a dožaduje se napití mléka od mámy, zjistí, že něco není v pořádku. Něžně do mámy začne šťouchat nosíkem. Ale ta se neprobírá. Je mrtvá. Z očí, pusy a nosu její maminky vytéká krev. Z vytékající krve se vedle její hlavy pomalu tvoří louže. Zabil ji záludný smrtící virus ebola. Od teď je malé opičí miminko odkázané jen samo na sebe. Nikdo tu pro něj není. Dokáže bez mámy přežít v této džungli? Bohužel - s největší pravděpodobností ne…
Ebola znamená dlouhou a krutou smrt pro každou infikovanou oběť
Mnoho let byli hlavními nepřáteli goril pytláci. Jejich krutému řádění neunikly tyto nádherné opice skoro nikde. Vyvražďovali je dokonce i v jejich chráněných rezervacích, aby jejich maso, kůži a suvenýry z jejich kostí vyměnili za zlato. Zisky pytláků stoupaly, ale nakonec začali pomalu vítězit ochránci těchto zvířat. Díky angažovanosti organizace WWF (World Wide Fund for Nature) byl počet drastického masivního vybíjení zásadně snížen. I tak je samozřejmě pytláci vybíjejí i nadále, ale dnes mají gorily rozhodně mnohem nebezpečnějšího protivníka. Stokrát horším nepřítelem je momentálně pro gorilí populaci neviditelné nebezpečí jménem ebola. Ta se od roku 2001 nekontrolovatelně šíří mezi opičí populací. Je to příšerně kruté. Ebola už stačila zabít přes čtvrtinu goril a konec jejímu řádění je zatím v nedohlednu. Proti jejímu šíření jsme v podstatě úplně bezmocní. K dnešnímu dni je to přes 22500 obětí.
Jak se vlastně ebola šíří pralesem?
Velmi dlouho stáli vědci celého světa před obrovskou záhadou. Nikdo nedokázal vysvětlit, jak je možné, že se ebola v gorilí populaci mohla tak rozšířit, když právě tyto opice nemají prakticky žádný kontakt s jinými opicemi. Gorilí tlupa totiž žije jen sama pro sebe a další savce nijak nevyhledává - právě naopak - většinou je zažene. Teprve před rokem přišel zásadní vědecký průlom - badatelům se podařilo zjistit, že přenašečem nákazy je jeden druh netopýra. Tento netopýr je svým způsobem unikátní, protože funguje jako dokonalá virová banka. Dokáže totiž přenášet virus ve vlastním těle, aniž by se jím nakazil. Tento netopýr vykonává svou potřebu na listech po celém deštném pralese. A tak dojde ke kontaminaci potravy, kterou se gorily z velké části živý. Díky tomu se nakazí tlupa za tlupou.
Co přesně tento virus způsobuje?
Nemoc se přenáší tělními tekutinami - močí, krví, pohlavním stykem. Pokud například infikovaná gorilí matka kojí své mládě, může se to nakazit jejím mateřským mlékem. Virus se tak uhnízdí v těle. Pak se začne v buňkách rozmnožovat. Pokud už v nich nemá žádné další místo, přivede je k destrukci a vyrazí ven, aby si našel v těle nějaké jiné místo k množení. Infikované gorily tak pomalu postupně a bolestivě umírají na vnitřní vykrvácení. Toto šílené bolestivé martyrium trvá zhruba deset dní, kdy konečně - v poslední fázi eboly - vybuchnou vnitřnosti a orgány v těle a ze všech tělesných otvorů zvířat vyteče krev.
Přežilo jen 17 goril
Celosvětová populace goril tak v poslední době klesla na pouhých 90 000 zvířat. Obzvlášť krutě byli zasaženy dvě oblasti v Africe. Na hranicích Gabunu a Konga zemřelo v posledních dvou letech 5500 goril. To je 5 goril za den. Pokud se honem rychle nezačne něco dít, budou do pěti let všechny gorily v centrální Africe mrtvé. Neexistuje ani lék ani vakcína. Nic ji nedokáže zastavit. Ani lidé nemají proti nákaze obranu.Už přes 1200 jich na ebolu zemřelo.
Záchrana goril
Možnost, jak by se tato zvířata dala zachránit existuje - ovšem teoreticky. Úplně nová očkovací látka je to jediné, co by mohlo pomoct zachránit gorily před naprostým vymřením. To je ovšem šílený závod s časem. Vývoj očkovací látky proti ebole by sám o sobě takovým problémem nebyl. Ale firmy, které by mohly takové očkování vyrobit, myslí na zvířata až v poslední řadě, protože z toho rozhodně nekouká žádný výdělek.
Naděje existuje
Jedna nadějná zpráva ale přece jen existuje. Vědecký tým z Institutu Maxe Plancka pracuje společně s berlínským Institutem Roberta Kocha na prvním očkováním pro gorily. Vědecký tým chce zvířata zachránit za každou cenu, ať to stojí, co to stojí. Vývoj a následná výroba očkování bude stát zhruba 2 miliony euro. A tak se vědci snaží získat tento obnos pomocí peněžních darů. Pokud se však nepodaří získat dostatek peněz budou se gorily muset smířit s tragickým osudem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Který předmět máte nejraději?

Matematika 8.1% (174)
Český jazyk 4.4% (95)
Cizí jazyk 4.8% (104)
Fyzika/Chemie 3.9% (83)
Přírodopis 9.7% (209)
Dějepis 7.7% (165)
Zeměpis 4.1% (87)
Rodinná/občanská výchova 2.7% (58)
Tělesná výchova 7.9% (170)
Výtvarná výchova 4.5% (97)
Hudební výchova 3.2% (68)
Práce na počítači/informatika 38.9% (835)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama